MeSo ..::.. Sepse mund tė arrish!!
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Duart e pastra janė gjysma e shėndetit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AlfreD!
V.I.P
V.I.P
AlfreD!

Numri i postimeve : 23
Join date : 04/07/2008

Duart e pastra janė gjysma e shėndetit Empty
MesazhTitulli: Duart e pastra janė gjysma e shėndetit   Duart e pastra janė gjysma e shėndetit I_icon_minitimeSun Jul 06, 2008 6:48 pm

Teknika e duhur e larjes sė duarve i zvogėlon dhe i shkatėrron
shkaktarėt e shumė sėmundjeve infektive, si te fėmijėt ashtu edhe te tė
rriturit, ndėrsa ėshtė lehtė tė mėsohet.
Larja e duarve ka rėndėsi tė madhe nė parandalimin e sėmundjeve, sidomos nėse kjo larje realizohet nė mėnyrė tė duhur.

Njeriu mund tė infektohet nga uji dhe ushqimi i kontaminuar, nga
spėrklat tė cilat pėrhapen gjatė kollitjes, teshtitjes ose tė folurit,
nga duart e papastra, nga kontakti me sekretet trupore tė personit tė
sėmurė dhe nga objektet e kontaminuara.

Duart duhet tė lahen me ujė tė nxehtė pasi qė uji i nxehtė mė mirė i
dėmton mikroorganizmat sesa i ftohti, ndėrsa sapuni duhet tė pėrdoret
sė paku 10 deri 15 sekonda.

Mos harroni t’i lani mirė hapėsirat ndėrmjet gishtave, nėn thonj, nėn
stoli (nėse mbani), sepse shumė shpesh mikroorganizmat qėndrojnė nė
kėto vende. Pas larjes duart duhet tė fshihen mirė me peshqir tė pastėr
ose mė mirė me letėr higjienike
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Duart e pastra janė gjysma e shėndetit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
MeSo ..::.. Sepse mund tė arrish!! :: Arti & Kultura :: Bukuria , Moda dhe Estetika-
Kėrce tek: